SED Yardımı Başvurusu Yap – SED Yardım Alanlar Yorumları

SED Yardımı Başvurusu
SED Yardımı Başvurusu

SED Yardımı ne zaman ve ne kadar yatacak detaylı bilgi. SED Yardımı Başvurusu kimler yapabilir işte detayları.

Devlet tarafından ailelere sunulan birçok farklı yardım paketi bulunmakta. Yardım paketlerinden bazıları tek seferlik olurken bazıları belirli bir süre devam edebiliyor. SED yardımı başvurusu da uzun süre devam eden ve ülkemizde çocukların daha başarılı bir eğitim hayatına sahip olması için tasarlanan bir yapı.

Çocuklarımızın her biri aynı kalitede eğitimi alamıyor. Bazı çocuklarımız ailelerinin maddi durumlarının yetersiz olması sebebiyle eğitimine devam edemiyor ya da çalışmak zorunda kalıyor. Bu durumların yaşanmaması ve çocuklarımızın en iyi şekilde eğitilmesi için de devlet tarafından maddi destek sunulmakta.

SED Yardımı Nedir?

SED kelimesi “süreli ekonomik destek” kelimelerinin kısaltılması ile oluşturulmuştur. Ailelerinin yoksul ya da muhtaç durumda olması sebebiyle eğitimlerine devam edemeyen çocuklara, kendi kendilerine bakabilecek düzeye gelene kadar bir maddi yardım yapılır. Yapılan bu yardım SED yardımı olarak isimlendirilmektedir.

SED yardımının en önemli özelliklerinden bir tanesi yalnızca maddi destekten oluşmamasıdır. Bunun yanında çocukların psikolojik ve sosyal gelişimleri için de hizmet verir. Çocukların özel kurslar ile kendini geliştirmesi, rehberlik hizmeti ya da meslek eğitimleri gibi birçok aşama bu yardım paketinin içerisine dâhil edilmektedir.

SED Yardım Başvurusu S.S.S.

SED Yardım nedir?

Ekonomik yoksulluk içinde olup da çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken ailelerin kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi amacıyla geçici bir süre verilen ekonomik destekler ile psiko – sosyal destek sistemidir.

SED Başvurular nasıl değerlendirilir?

Başvuru sonrası aile hakkında araştırma ve inceleme yapılır. Ailenin ekonomik ve sosyal şartları değerlendirilirken bölgesel şartlar, ailenin yaşadığı çevre, sosyal destek sistemleri, ailenin gelirleri, çocukların aile içindeki yeri, okula devam durumları, çocukların korunma ihtiyacı içinde olup olmadıkları, ailenin sorunlar ile bahşetme kabiliyeti, aile içinde bireylerin iletişimleri, yaşanılan yerin fiziki koşulları gibi hususlar göz önünde bulundurulmaktadır. SED kapsamında olmadığı değerlendirilen kişilere mail veya yazılı ortamda bilgi verilmektedir.

SED Yardımı Ne Kadar?

Öğrencileri için hazırlanmış olan SED yardımı öğrencinin eğitim düzeyine göre değişiklik göstermektedir. İlköğretimde okuyan öğrencilere 2022 senesinde 1281 TL ödeme yapılır. Lise öğrencileri için bu bedel 1365 TL olarak belirlenirken üniversite öğrencilerine 1537 TL ödeme yapılmaktadır.

Yapılan ödemelerin temposu ise ailenin ve öğrencinin durumuna göre belirlenir. Bazı öğrencilere yılda bir ya da iki defa SED ödemeleri ulaştırılır. Bazı öğrenciler için ise her ay bu ödemeler düzenli olarak gerçekleşmektedir. Başvurular yapıldıktan sonra devlet tarafından incelemeler başlar ve yatırılacak olan yardımın temposu belirlenmiş olur.

SED Yardımı Nereye Yatar?

Devletimiz tarafından eğitim hakkını kullanmakta zorlanan öğrenciler için hazırlanmış olan SED yardımı PTT şubeleri aracılığıyla ailelere ulaştırılmaktadır. Lise ve üniversite öğrencileri bu yardımları kendileri de çekebilirler. Ancak ilköğretim öğrencilerinin ailelerinin bu yardımı çekme hakkı bulunur. Diğer kademelerde de istenirse aileler bu yardım ücretini PTT şubesinden çekebilirler.

PTT şubeleri arasından seçim yapılmasına gerek olmaz. Tüm şubeler üzerinden yardım ücretlerinin çekilmesi mümkündür. Tek yapılması gereken yardımın yatmasının ardından kimlik kartları ile en yakın PTT şubesine uğramaktır.

SED Yardımı Ne Zaman Yatacak

Yazımızın ilk kısmında da bahsettiğimiz gibi SED yardımları yıllık ya da aylık olarak yatabilir. Bu durum öğreniciye ve ailesinin mevcut ekonomik durumuna göre değişkenlik gösterir. Haliyle yardımların yattığı günler hakkında net bir tarih vermek son derece zordur.

Başvuruda bulunan öğrencilerin her zaman sonuçları e-devlet üzerinden takip etmesi gerekmektedir. Eğer başvurular onaylanırsa kısa süre sonrasında ödemeler gerçekleşir. Ödemelerin gerçekleşmesi durumunda telefon numaralarına bildirimler gönderilmektedir. Ardından PTT Şubesine gidilerek para çekme işlemleri gerçekleşebilir.

SED Yardımı Şartları

Öğrenciler için hazırlanmış olan SED yardımı herkese sunulmamaktadır. Bu yardımın sunulması aşamasında bazı şartlar bulunur. Bu şartlardan bir ya da birkaçını sağlayan öğrenciler öncelikli olacaklardır.

  • Ailesi bakımına devam edemediği için sosyal hizmet kuruluşlarında bakım tedbiri verilen çocuklar eğer SED yardımını aldığında aileleri tarafından bakılabilir duruma geliyorlarsa bu yardımlar sunulmaktadır.
  • Ekonomik durumları oldukça kötü olan ve SED yardımını almaması durumunda bakım tedbiri kararı çıkarılabilecek olan çocuklar bu yardımda önceliklidir.
  • Hakkında bakım tedbiri kararı verilmiş olmasına rağmen yaş sınırını dolduran, hizmet kuruluşundan ayrılmış olan ve henüz çalışmaya başlamayan öğrencilere de bu yardımlar yapılabilir.
  • Olağanüstü bir durum, afet, kaza ya da hastalık sebebiyle ailesi ekonomik olarak kötü duruma gelen ya da ailesini kaybeden çocuklar bu yardımı alabilirler.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aileler SED yardımı almak için üç farklı başvuru seçeneğinden bir tanesini seçebilirler. İsteyenler e-devlet üzerinden kolayca başvuru yapabileceklerdir. Bunun yanı sıra ALO 144 ya da ALO 183 üzerinden de başvuruların yapılması mümkün olmaktadır.

SED Yardımı Başvuru E-Devlet Formu Linki

E-devlet üzerinden başvurularını yapacak olan kişiler destek-on-basvuru linkini kullanabilirler. Linke tıkladıktan sonra e-devlet şifresinin girip SED yardımı için başvuru formu doldurulmalıdır. Başvurulara ilk etapta ön onay verilir. Ardından şehirde belirlenen konuma giderek ailelerin belirli belgeleri teslim etmesi gerekmektedir. Belgeler incelendikten sonra tam onay verilecektir.  

2 yorum

  1. İki tane çocuğum okuyor ve eşimin maddi durumu yetersiz kalıyor. Bunun için sosyal yardım ödemesi almam gerek. SED yardımı için başvuru yaptım inşallah çıkar ve çocuklarımı rahat bir şekilde okutabilirim.

  2. Eşimden ayrıyım iki tane çocuğum var deprem zedeyim yardıma ihtiyacım var çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılamak zorlanıyorum kimsem yok yaptığım sed yardımı başvurusu iptal oluyor

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.