Kırtasiye Yardımı Başvuru 1250 TL Nasıl Alınır?

Kırtasiye Yardımı Başvuru
Kırtasiye Yardımı Başvuru

Kırtasiye Yardımı başvuru şartları neler ve kimler yardım alabilir detaylı bilgi. Kırtasiye Yardımı ne kadar ve nasıl alınır işte detayları.

Çocuklarımızın iyi bir eğitim alması için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Ancak herkesin kaliteli bir eğitim için gerekli olan tüm etmenleri çocuklarına sunması mümkün olmuyor. Özellikle eğitim sırasında kullanılacak olan malzemelerin kırtasiyelerden satın alınması aşamasında oldukça yüksek maliyetler ortaya çıkmakta.

Ebeveynler çocuklarının her zaman eksiksiz bir şekilde okula gitmesi için çaba göstermekte. Kalemler, defterler, resim dersi için boyalar, müzik dersleri için müzik aletleri derken onlarca ürünün satın alınması gerekiyor. Bu ürünlerin satın alacak gücü olmayan aileler için kırtasiye yardımı başvurusu devreye girmekte.

Kırtasiye Yardımı Nedir?

Çocuklarının kırtasiye masraflarını karşılamayan aileler için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen maddi yardımlar kırtasiye yardımı olarak isimlendirilmektedir. Her yıl yapılması gereken kırtasiye harcamalarını gerçekleştirecek gücü olmayan aileler bu yardım sayesinde çocuklarının kaliteli bir eğitim almasını sağlayabilir.

Kırtasiye harcamaları yıldan yıla artış gösteriyor. Ortaya çıkan maddi tablo son derece zorlayıcı olabilmekte. Her ne kadar artık okulda kullanılan ders kitapları için ücret ödenmese de defter ve kalem gibi temel ürünler dahi yüksek fiyatlarla satılıyor. Bu durum aileleri ciddi şekilde zorladığı için bu yardımları almak aileler için çok önemli.

Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

Her eğitim-öğretim yılından önce devlet tarafından ailelere verilecek olan kırtasiye yardımı belirleniyor. Belirlenen bu bedel yılda tek sefer olarak sunulmakta. Her ay bu yardımları almak mümkün değil.

Bakanlığın yanı sıra belediyeler de çocuklar için bu yardımları sunuyor. Belediyelerin sunduğu kırtasiye yardımında ücreti de belediyeler belirlemekte. Haliyle bunda net bir bilgi vermek mümkün değil. Ancak bakanlık tarafından sunulan kırtasiye yardımında 2022-2023 eğitim öğretim yılı için yardım 1250 TL olarak belirlendi. Bu yardımlar evdeki çocuk sayısına göre değişiklik göstermemekte.

Kırtasiye Yardımı Nereye Yatar?

Aileler kırtasiye yardımını almak istiyorsa başvurularını kısa süre içerisinde tamamlamalıdır. Okullar başlamadan önce yapılan bu başvurular araştırılır ve onay sürecinin ardından paralar PTT hesaplarına yatar. Kişinin adına yatırılan kırtasiye yardımı kişinin kendisi tarafından çekilebilmektedir.

Kimlik kartının yanında olduğundan emin olan başvuru sahipleri, sorgulama ekranında yardımların onaylandığı görebilir. Bunun sonrasında maddi yardımlar PTT hesabına yattığı anda kişinin telefonuna bilgilendirme mesajları gelecektir. Mesajları gören kişiler kendilerine en yakın PTT şubesine giderse kısa sürede parasını çekebilir.

Kırtasiye Yardımı Ne Zaman Yatacak

Kırtasiye masrafları her yıl eğitim döneminin başında gerekli oluyor. Çocukların okula gitmeye başladıkları ilk günlerde yıl boyunca gerek duyacakları ürünler belirlenmekte. Kısa süre içerisinde bu ürünlerin satın alınması şart oluyor.

Okullar genellikle Eylül ayının ikici Pazartesi günü açılmakta. Sunulan kırtasiye yardımı bu tarihten öncesinde velilere ulaştırılmakta. Başvuruların başladığı yaz döneminde sorunsuz bir biçimde başvurularını yapan aileler Eylül ayında yardımlarını PTT şubelerinden çekebiliyorlar. Sonrasında kırtasiye alışverişleri kolayca gerçekleşiyor.

Kırtasiye Yardımı Şartları

Ailelerin kırtasiye yardımı alabilmesi için çok özel şartlar istenmemekte. Genel olarak ailenin ekonomik açıdan zor durumda olup olmadığı kontrol ediliyor. Eğer ailede kişi başına düşen gelir miktarı asgari ücretin 1/3’ünden az ise bu aileler dar gelirli olarak nitelendirilmektedir. Bu aileler çocuklarının eğitim masrafları için başvuruda bulunabilirler.

Çocuk sayısındaki artış miktarın artmasına sebep olmasa da bu yardımların onaylanma ihtimalini yükseltmektedir. Çok çocuklu ailelerin başvuruları genellikle bakanlık tarafından onaylanır ve ödemeler kısa süre içerisinde gerçekleşir.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kırtasiye yardımını almak isteyen velilerin e-devlet üzerinden başvurularını yapmaları ilk seçenektir. E-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına giriş yapıldıktan sonra buradan yardım başvuruları sekmesine geçilir. Birçok farklı yardım arasından kırtasiye yardımının seçilmesi gerekli olacaktır.

Talep edilen yardım belirlendikten sonra başvuru formunda istenen bilgiler eksiksiz bir şekilde girilir. Ardından başvurular tamamlanırken 1-2 hafta içerisinde değerlendirmeler sonlanır ve ailenin bu yardımı alıp alamayacağı belli olmuş olur.

Kırtasiye Yardımı Başvuru E-Devlet Formu Linki

E-devlet platformuna çok fazla hâkim olmayan kişiler için yardım sayfalarına geçiş zor olabilir. İç İşleri Bakanlığı ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfalarına giremeyen kişilerin talebi-sorgulama linkine tıklaması yeterli olacaktır. Kimlik numarası ve e-devlet şifresini giren kişiler başvuru formunu kolayca doldurabilirler.

11 yorum

  1. 2 çocuğum var tek çalışıyorum kocamla ayrıldım tek calisan ben olduğum için çok evi gideremiyorum tek başıma cocuklarimin okul eşyalarını yarışı yok onun için yardım istiyorum

  2. Ben çok Zor durumdayım defalarca başvuru yaptiğim halde kimse ilgilenmiyor eşimle boşanma aşamasindayiz ben ve kızım çok mağduruz kimse destek çikmiyor bize ben ve kızım ortada kalmişiz çok acil destek bekliyorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.