Kira Yardımı Başvuru 2023 – Sosyal Hizmetler Kira Yardımı Sorgulama

Kira Yardımı Başvuru
Kira Yardımı Başvuru

Kira Yardımı destek ödemeleri başladı. Kira Yardımı kimler alabilir ve Kira Yardımı ne kadar yatacak işte detayları.

Kiralar çok hızlı bir şekilde yükselmeye devam ediyor. Yeni kiraya girecek olan ya da sözleşmeleri sonlanan kişiler karşılarına çıkan kiraları ödemekte büyük zorluk yaşamaktalar. Devlet bu konuda mağduriyet yaşayan kişilere özel yardım paketleri oluşturmuş durumda.

Aktif bir işte çalışırken dahi kiraları ödemek çok kolay değil. Bir de bunun üzerine işsizlik ya da diğer etmenler dahil olduğunda kiraları ödemek imkansız hale gelebiliyor. Böyle bir durum içerisinde kalan vatandaşlarımız için kira yardımı başvurusu başlatıldı.

Kira Yardımı Nedir?

İsminden de kolayca anlaşılabileceği gibi kirasını ödemekte zorlanan kişiler için sunulan yardımlar kira yardımı olarak isimlendirilmektedir. Türkiye’nin her ilinde ve ilçesinde kira yardımları sunulmaktadır. Yardımı alacak olan kişiler şartları sağlıyorsa başvurularını yapıp kira yardımlarını alabilirler.

Devlet tarafından sunulacak olan bu yardım mağduriyet durumu devam ettiği sürece kesilmez. Ancak belirli bir sürenin ardından mağduriyetin giderilme imkânı olmasına rağmen bir adım atılmadığı düşünülerek yardımlar sonlandırılabilir.

Kira Yardımı Ne Kadar?

Kira Yardımı Ne Kadar?

Bildiğiniz üzere kiralar Türkiye’nin her noktasında farklı düzeylerde seyrediyor. Şehirler ne kadar yüksek nüfusa sahipse kiralar da o derece yüksek olmakta. Sunulan imkânlar ve ilçelerin özelliklerine göre kiralarda ciddi değişiklikler karşımıza çıkabiliyor.

Devlet tarafından sunulan kira yardımı da şehirlere göre değişiklik göstermekte. Ülkemizdeki minimum kira yardımının 900 TL olmasına karar verildi. Maksimum yardım ise 2500 TL seviyesinde. İstanbul gibi büyük şehirlerimizde 2500 TL seviyesinde ev bulmak oldukça zor. Ancak kiranın önemli bir kısmının karşılandığını söylemek yanlış değil.

Kira Yardımı Nereye Yatar?

Devlet tarafından sunulan kira yardımını almaya hak kazanan kişiler bu yardımları PTT üzerinden çekerler. Kira yardımını çekebilmek için herhangi bir üyeliğin ya da hesabın olmasına gerek yoktur. Yardım paraları kişinin ismine yatırılır ve kendilerine en yakın PTT şubesine giden vatandaşlar kolayca yardımlarını çekebilirler.

PTT üzerinden yatırılan yardımlar isme yatırıldığında para çekme işlemlerinde kimlik belgesinin bulundurulması yeterli olmaktadır. Bunun dışında ekstra bir belge talebinde bulunulmaz. PTT’nin açık olduğu saatlerin tamamında yardımlar alınabilir. Belirli bir süre yardımlar çekilmezse iptal olacağından sonuçların takip edilmesi şarttır.

Kira Yardımı Şartları

Kira Yardımı S.S.S.

HANE İÇİNDEKİ KİŞİ BAŞINA DÜŞEN GELİR TUTARI NASIL BELİRLENİYOR?

Hesaplanan hane içindeki kişi başına düşen gelirin her yıl belirlenen aylık net asgari ücretin 1/3’ünden az olması durumunda, Mütevelli Heyetinin Kararına istinaden yardım başvurusu kabul edilir, aksi halde yardım başvurusu reddedilir. Gelir seviyesi tespiti, hane yaklaşımı çerçevesinde yapılır ve hane geliri ile hanedeki kişi sayısı üzerinden, hane içindeki kişi başına düşen gelirin tespitini içerir. Bu nedenle hanedeki tüm bireylerin gelir, servet ve harcama bilgileri hesaplamaya dâhil edilir. Bu hesaplamada GSS Gelir Testi kapsamında kullanılan yöntem kullanılır. Bahse konu bilgiler, Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinden kurumların veri
tabanlarındaki bilgilerin sorgulanması yoluyla ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca yapılan hane ziyaretleri veya temin edilen hane beyanları yoluyla elde edilir.

NEDEN HAK SAHİPLİĞİ KARARIMDA HANEMİN GELİRİNE BAKIYORSUNUZ?

Hane içindeki kişi başına düşen gelir seviyesinin tespiti, hane yaklaşımı çerçevesinde yapılır. Zira refah, ortak tüketim çerçevesinde hane içinde paylaşılan bir durumdur. 3294 sayılı Kanunun kapsamı incelendiğinde de hane içindeki kişi başına düşen gelirin aylık net asgari ücretin 1/3’ünün altında veya üzerinde kalma durumuna göre kapsama girme statüsünün
belirlendiği görülmektedir. Aynı yaklaşım çerçevesinde Aile Destek Programındaki hak sahipliği kararı, hane yaklaşımı çerçevesinde tespit edilen hane içindeki kişi başına gelir tutarına bağlıdır.

Kira Yardımı Ne Zaman Yatacak?

Kira yardımlarını almak isteyen vatandaşlar başvurularını yaptıkları anda değerlendirmeye alınırlar. Özel bir kurul tarafından yapılan değerlendirmeler sonuncunda başvurunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanmasına karar verilir. Bu kararın verilmesi genellikle 1-2 hafta sürer. Bu süreç tamamlandıktan sonra kira yardımlarının ödenmesi aşamasına başlanmaktadır.

Hali hazırda kira yardımını çekmiş olan vatandaşlarımız bulunmaktadır. Ancak bu durum, kira yardımı programının sonlandığı anlamına gelmez. Sizler de başvuru tarihleri içerisinde başvurunuzu yapıp kira yardımını alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sonuçları takip etmek ve olumlu sonuçlanırsa PTT şubesi üzerinden paranızı çekmektir.

Kira Yardımı Şartları

Kira yardımını almak isteyen vatandaşların çeşitli mağduriyetler yaşıyor olması şarttır. Sağlık sorunları olmayan ve aktif olarak çalışan kişilere bu yardımlar sunulmaz. Devletten kira yardımı almak isteyen kişilerin;

  • Herhangi bir şekilde sigortasının olmaması,
  • Sosyal güvencesinin bulunmaması,
  • Farklı bir sosyal yardımı alıyor olmaması,
  • Gelir testi sonucunda hanesine giren paranın asgari ücretten düşük olması, gerekmektedir.

Vatandaşlarımız bu olumsuz durumları yaşıyorlarsa başvurularını gerçekleştirebilirler. Kısa süre içerisinde başvurular sonuca bağlanacaktır.

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kira yardımı için başvurularda en doğru adres e-devlet olarak gösterilebilir. E-devlet şifresi bulunan herkes zaman kaybetmeden platforma giriş yaparak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına girmelidir. Bakanlığın sayfasında birçok farklı yardım paketi için başvuru sayfası bulunur. Buradan kira yardımı seçeneğinin tercih edilmesi gereklidir.

Gerekli alanlara tıklandığında karşınıza bir başvuru formu çıkar. Başvuru formunda birçok bilgi istenmektedir. Bu bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz şarttır. Girilen bilgilerin doğruluğu kontrol edildikten sonra sonuçlar açıklanır ve sonuçlar da e-devlet üzerinden görülür.

Kira Yardımı Başvuru E-Devlet Formu Linki

Kira yardımını kısa sürede almak isteyen kişiler basvuru-hizmeti linkinden ilgili sayfaya giriş yapabilirler. Giriş işlemlerinin yapılabilmesi için kimlik numarasının ve e-devlet şifresinin girilmesi şarttır. E-devlet şifresi olmayan bireyler PTT üzerinden düşük bir ücretle e-devlet şifrelerini alabilirler. Ardından sayfaya girilip başvuru formları doldurulacak ve devlet tarafından yapılacak olan kontrollerin sonucu beklenecektir.

1 yorum

  1. Kiralar çok fazla oldu neden buna dur denmiyor. Asgari ücret maaş alıyorum ve evimin kirası 6000 TL nasıl yemek, fatura paralarını ödeyip çocuklarımın harçlıklarını çıkartayım. Kira yardımı almak istiyorum ama oda yetersiz kalacak

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.