700 TL Gıda Yardımı Başvuru Formu – Gıda Yardım Parası Destek Ödemesi

Gıda Yardımı Başvuru
Gıda Yardımı Başvuru

Gıda Yardımı kimler alabilir ve Gıda Yardımı şartları nelerdir detaylı bilgi. Gıda Yardımı ne kadar ve ne zaman hesaba yatacak işte detayları.

Dünyanın yapısındaki bozulmalar gıda ürünlerine ulaşımımızı her geçen gün daha zor bir hale getiriyor. Tüm dünyada gıda ürünleri için ödenen ücretler artış gösterdi. Ülkemizde bu artışa enflasyon da eklenince gıda ürünleri oldukça pahalı seviyelere gelmiş oldu.

Gıda ürünlerinde yaşanan artış sebebiyle bu ürünlere ulaşımda zorlanan kişiler mevcut. Maalesef kalabalık aileler tüm aile bireylerinin yeterli şekilde beslenebilmesi için gerekli olan gıda ürünlerini bulmakta zorlanıyor. 700 TL gıda yardım başvurusu da tam bu aşamada devreye giren bir hizmet.

700 TL Gıda Yardımı Nedir?

Devlet tarafından geçim zorluğu yaşayan ve gıda ürünlerini alma durumu olmayan kişiler için devlet tarafından 700 TL gıda yardımı sunuluyor. Gıda yardımı 700 TL tutarındaki ürünlerin sizlere teslimi şeklinde gerçekleşmemekte. Direkt olarak bu yardım nakit olarak sunuluyor. Gıda satın alma zorluğu çeken kişilere tahsis edilen bir yardım olduğundan bu şekilde isimlendiriliyor.

Gıda yardımı sürekli olarak sunulan bir yardım değil. Belirli dönemlerde gıda yardımı için bir destek paketi hazırlanıyor ve insanların başvurması isteniyor. Belirlenen tarih aralığında başvurularını gerçekleştiren kişiler arasından özel bir kurul tarafından seçim yapılıyor ve bu kişilere yardımlar ulaştırılıyor.

Gıda Yardımı S.S.S.

Sosyal ve ekonomik destek hizmetinin amacı ve içeriği nedir?

Çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken ailelerin, kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi amacıyla geçici bir süre verilen ekonomik destekler ile ve psiko- sosyal destek sistemidir.

Ekonomik destek hizmeti ne şekilde yapılır?

Ekonomik destekler süreli ve geçici olmak üzere nakdi olarak yapılmaktadır. Geçici ekonomik destek yılda bir, en fazla 2 defa yapılır. Süreli ekonomik destek ise onayda belirtilen süre boyunca her ay yapılmaktadır.

Ödeme miktarları nasıl belirlenir?

Ödemeler Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik gereği belirlenen katsayılar çerçevesinde yapılır. Memur maaş katsayısının artışına bağlı olarak verilen ekonomik destek miktarında artış sağlanır.

700 TL Gıda Yardımı Ne Kadar?

İsminden de anlayabileceğiniz gibi 700 TL gıda yardımı 700 TL tutarındaki nakit ödemeyi kapsıyor. Yardımı alan kişilerin bu parayı kesinlikle gıda ürünlerinin alışverişinde kullanması şart değil. Devlet tarafından bunun kontrolü yapılmamakta. İstenirse bu yardım ödemesi farklı bir ihtiyaç için de kullanılabilir.

Gıda fiyatlarındaki sürekli artış sebebiyle 700 TL çok yüksek bir bedel olmaktan çıktı. Artık temel ürünlerin satın alınmasında 700 TL çok yeterli olmayabiliyor. Ancak 2022 senesi için belirlenen ücret bu seviyede. İleriki dönemlerde yardım miktarının artış göstermesi bekleniyor. Yeni yılda büyük bir artış yaşanması gündemde.

700 TL Gıda Yardımı Nereye Yatar?

Devlet tarafından sunulan yardımlar için ortak bir para çekme mekanizması bulunuyor. İnsanların kullandıkları banka hesaplarına ulaşım çok kolay değil. Herkes devlet bankaları ile çalışmıyor. Bu yüzden de devlet tarafından yapılan yardımlar genellikle PTT üzerinden insanlara ulaşmakta. 700 TL gıda yardımı da PTT ile vatandaşlara ulaştırılan yardımlardan bir tanesi.

Başvurularınızı gerçekleştirdikten sonra onaylandığına dair bir mesaj sizlere ulaşmakta. Bu mesajı aldıktan sonra size en yakın olan PTT şubesine kimlik kartınız ile birlikte giderek gıda yardımını vezneden alabileceksiniz. Gıda yardımı nakit olarak sizlere verilecektir ve istediğiniz şekilde kullanmanın önünde hiçbir engel bulunmamaktadır.

700 TL Gıda Yardımı Ne Zaman Yatacak

Devlet tarafından sunulan 700 TL gıda yardımı yeni dönemde de devreye girecek. Ancak tarih konusunda net bir açıklama henüz gelmiş değil. Genellikle bu yardımlar kış aylarının gelmesiyle birlikte vatandaşlara sunuluyor. Isınma ihtiyacının karşılanması adına yüksek doğalgaz faturaları ödemeye başlayan hanelere destek amacıyla bu yardımlar yapılmakta.

700 TL Gıda Yardımı Şartları

Gıda yardımını alabilmeniz için belli şartları sağlıyor olmanız gerekmektedir. Başvuru yapacak olan kişilerin;

 • Muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olması,
 • Herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması,
 • Yaşadıkları meskende kiracı konumunda bulunmaları,
 • İşten çıkarılmış ya da herhangi bir sebeple işsiz kalınmış olması, gerekmektedir.

Bunun yanı sıra 700 TL gıda yardımı verilirken;

 • Fakirlik belgesi olan,
 • Devletten sosyal yardım alan,
 • Engelli ya da muhtaç durumda olan,
 • Yetim ve öksüz olan,
 • Eşi vefat etmiş olan, kişiler öncelikli olacaktır.

700 TL Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda yardımını almak isteyen kişilerin başvurularını kusursuz bir şekilde yapması şarttır. Gıda yardımı başvuruları iki farklı şekilde gerçekleşebilir. En kolay olan seçenek e-devlet üzerinden başvurunun yapılmasıdır. E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına giriş yapılması gerekmektedir. Bu kısımdan yardım başvuruları için oluşturulan bağlantılara tıklamak yeterli olur. Sonrasında başvuru formunu düzgün bir şekilde dolduran herkes araştırma sonrasında yardımı alma şansına sahip olacaktır.

E-devlet şifresi olmayan ya da internete bağlanabilen cihazlara ulaşımı olmayan kişiler de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek başvurularını gerçekleştirebilir.

700 TL Gıda Yardımı Başvuru E-Devlet Formu Linki

Yardım başvurusunu internet üzerinden yapacaksanız turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklayarak e-devlet şifrenizle ilgili sayfaya ulaşım sağlayabilirsiniz.

11 yorum

 1. Ben 3 çocuk annesiyim eşim çalışmıyor düzenli olarak çalıştığı bir işi sigortamız yok 2 tane çocuğum öğrenci sizden gelecek olan maddi manevi yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler

 2. Ben 3 çocuk annesiyim eşim çalışmıyor düzenli olarak çalıştığı bir işi sigortamız yok 2 tane çocuğum öğrenci sizden gelecek olan maddi manevi yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler

 3. Ben 3 çocuk annesiyim eşim çalışmıyor düzenli olarak çalıştığı bir işi sigortamız yok 2 tane çocuğum öğrenci sizden gelecek olan maddi manevi yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.