Elektrik Yardımı Başvurusu – Devlet Destek Ödemeleri

Elektrik Yardımı Başvurusu
Elektrik Yardımı Başvurusu

Elektrik enerjisi hayatımızda çok önemli bir yere sahip. Günlük yaşantımıza devam etmemizde bize yardımcı olan cihazların büyük bir kısmı elektrik enerjisi ile çalışıyor. Her geçen gün hayatımıza yeni ürünlerin girmesiyle birlikte elektrik tüketimimiz de arttı. Haliyle evlere gelen elektrik faturalarının bedeli de artık daha fazla oluyor.

Ekonomik darlık sorunu ile karşı karşıya kalan ailelerin elektrik harcamalarını düşürmeleri son derece zor. Bu durumda gelen elektrik faturalarını ödeyemeyebiliyorlar. Böyle durumlarda elektrik kesintilerinin olmaması adına kendilerine elektrik yardımı başvurusu sunulmakta.

Elektrik Yardımı Nedir?

Dar gelirli aileler için düzenlenen ve aylık elektrik kullanımı üzerinden belirli indirimler sunulan yardım paketi elektrik yardımı olarak isimlendiriliyor. Yardımlar hem çeşitli vakıflar hem de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılabilmekte. Elektrik yardımına ihtiyaç duyan ailelerin başvurularını eksiksiz bir şekilde yapması yeterli olacak.

Devlet tarafından sunulan yardımların bazıları nakit olarak bireylere ulaştırılır. Bazıları ise belirli bir ihtiyacın karşılanması adına hazırlandığından farklı bir şekilde insanlara ulaşmaktadır. Erzak yardımı ya da elektrik yardımını bu kategoride incelemek doğru olacaktır. Kullanıcılara para yardımı yapılmaz. Elektrik faturaları üzerinden bir indirim sunulur.

Elektrik Yardımı Ne Kadar?

Devlet tarafından belirlenen elektrik yardımı hesaba para olarak yatırılmaz. Mevcut elektrik faturaları üzerinden bir indirim yapılır. Elektrik kesintisi olmaması için ailelerin indirimli elektrik faturalarını ödemeleri şarttır.

Elektrik faturalarında yapılacak olan indirimler ailedeki birey sayısına göre belirlenir. 1-2 kişilik aileler için 75 KW, 2-3 kişilik ailelerde 100 KW, 4-5 kişilik ailelerde 125 KW ve daha kalabalık aileler için 150 KW elektrik enerjisi indirimi yapılır. Kalan KW için ödenmesi gereken bedel aile tarafından ödenir ve elektrik kullanımı devam eder.

Elektrik Yardımı Nereye Yatar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan yardımlar genel olarak PTT üzerinden vatandaşlara ulaştırılmaktadır. Kişinin adına yatırılan paralar istenen dönemde çekilir ve gerekli olan yerde kullanılır. Ancak elektrik yardımında durum biraz daha farklıdır.

Yapılan başvurular sonrasında elektrik yardımı almaya hak kazanan kişiler elektrik faturaları ile birlikte PTT şubelerine giderler. Yapılacak indirimler PTT şubesindeki görevliler tarafından uygulanmaktadır. Kalan KW için belirli bir bedel kişiye söylenir ve bu bedel ödendiği takdirde faturanın tamamı ödenmiş olur.

Elektrik Yardımı Ne Zaman Yatacak

Elektrik yardımları yılın belirli bir döneminde yapılmamaktadır. Dar gelirli aileler bu yardım için başvuruda bulunduklarında yılın her ayı indirimler tanımlanır. Dolayısıyla başvurularını gerçekleştiren kişiler yeni kesilecek olan faturaları için indirim haklarını elde ederler. Sonrasında her ay indirimli elektrik faturaları ödenir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi elektrik yardımları yalnızca bakanlık tarafından verilmez. Bazı vakıflar üzerinden de elektrik faturası yardımları yapılır. Bu yardımlarda şartlar değişiklik gösterebilir. Bakı kurumlar yalnızca kış aylarında fatura desteği sunarken bazıları yılda 1-2 defa bu desteği sunacağını taahhüt eder.

Elektrik Yardımı Şartları

Vatandaşlarımızın elektrik yardımı alabilmesi için bazı olumsuz şartlara sahip olması şarttır. Hiçbir yönden sorun yaşamayan kişilere bu yardımlar sunulmaz. Elektrik yardımını almak isteyen bireyler;

  • Hanede kişi başına düşen aylık gelir asgari ücretin 1/3’ünün altındaysa,
  • Eşi vefat eden ve geliri olmayan bir kadınsa,
  • Engelli bir vatandaşımızsa,
  • Kronik hastalığı varsa,
  • Düşük ya da kimsesiz durumundaysa,
  • 65 yaş üstü ve gelirsizse, başvurularını gerçekleştirebilmektedir.

Bu sayılan şartlardan hiçbirini sağlamayan kişilerin başvuruları onaylanmaz ve elektrik yardımını alamazlar.

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devletten elektrik yardımı almak isteyen vatandaşlarımız için farklı başvuru seçenekleri bulunmaktadır. E-devlet şifresi bulunmayan ya da internet kullanımı çok iyi düzeyde olmayan vatandaşlarımız ALO 183 ya da ALO 144 hatalarından başvurularını yapabilirler. E-devlet şifreniz varsa internet üzerinden de kolayca başvurularınızı yapabilirsiniz.

Elektrik Yardımı Başvuru E-Devlet Formu Linki

E-devlet üzerinden başvurularını yapmak isteyen vatandaşlarımız destek-on-basvuru linkini kullanabilirler. Bu bağlantı linkine tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekran üzerinden e-devlet şifreniz ile giriş yapmanız gereklidir.

Ardından karşınıza çıkacak olan başvuru ekranında sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde girerek başvurularınızı gerçekleştirirsiniz. Ardından belirli zaman aralıkları ile başvuru sonucunu sorgulamanız gerekiyor. Başvurularınız onaylandığı takdirde PTT üzerinden faturanızı indirimli olarak ödeyebilecek ve elektrik kesintisini engelleyebileceksiniz.

5 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.