Doğalgaz Yardımı Hesaplara Yatıyor 2023 – Doğalgaz yardım parası kimler alabilir?

Doğalgaz Yardımı
Doğalgaz Yardımı

Doğalgaz Yardımı ne kadar ve ne zaman yatacak detaylı bilgi. Doğalgaz Yardımı kimler alabilir işte detayları.

Kış ayları yaklaşırken en önemli giderlerden bir tanesi doğalgaz faturası oluyor. Bir yandan ısınma bir yandan da pişirme eylemlerini gerçekleştirirken doğalgaza ihtiyaç duyuyoruz. Maalesef doğalgazın fiyatı her geçen gün artış gösteriyor ve bunun önüne geçmek oldukça zor. Çünkü doğalgaz fiyatlarında ülkemizin kontrolü dışındaki etmenler olaya dahil oluyor.

Türkiye de dışarıdan doğalgaz temin eden ülkelerden bir tanesi. Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş sonrasında dünyanın Rusya’ya karşı tavır alması bazı yaptırımların ortaya çıkmasına sebep oldu. Dünyanın önemli doğalgaz sağlayıcılarından bir tanesi olan Rusya tüm dünyayı doğalgazı kesmekle tehdit ediyor. Haliyle bu durum doğalgaz fiyatlarını yükseltti. Doğalgaz yardımı başvurusu senesinde çok daha önemli bir hale geldi.  

Doğalgaz Yardımı Nedir?

Doğalgaz artık temel ihtiyaçlarımızdan bir tanesi. Hanelerin büyük bir kısmına doğalgaz hattının döşenmesinin ardından herkes ısınmak için doğalgazı kullanıyor. Kış ayları geldiğinde sürekli olarak açık olan kalorifer sistemlerinde ciddi bir doğalgaz gideri var. Devletimiz de ortaya çıkan doğalgaz faturalarını ödemekte zorluk yaşayan ailelere bir doğalgaz yardımında bulunuyor.

Her sene düzenli olarak yapılan doğalgaz yardımı senesinde de yapılmaya devam edecek. Ekonomik durumları yeterli olmayan aileler başvurularını yaparken devlet tarafından kendilerine bir doğalgaz desteği sunulacak. Sunulan bu destek bütün bir yıllık doğalgaz giderini kapsamıyor. Ancak önemli seviyede yardımcı olduğunu söylemek mümkün.

Doğalgaz Yardımı S.S.S.

AİLE DESTEK PROGRAMI NASIL BİR PROGRAM, NEYİ İÇERİYOR?

Aile Destek Programı, ihtiyaç sahibi ailelerin desteklenmesi amacıyla Haziran 2022-Mayıs 2023 dönemi arasında, en fazla 12 aylık ödeme dönemi ile sınırlı olmak üzere, hanelerin kişi başına düşen gelir tutarına göre belirlenen 4 farklı gelir aralığı için 850-1250 TL tutarları arasında
değişen aylık yardım ödenmesini içeren bir yardım programıdır.

AİLE DESTEK PROGRAMI İÇİN NEREYE BAŞVURMALIYIM?

Başvurular, e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabileceği gibi doğrudan başvuru yapan vatandaşın yerleşim yeri adresinin bulunduğu ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına da yapılabilir

AİLE DESTEK PROGRAMI ÖDEMELERİMİ NE ZAMAN ALABİLİRİM?

Aile Destek Programı ödemeleri, aylık olarak hazırlanan ödeme listeleri çerçevesinde merkezi larak yapılmaktadır. 850 ile 1250-TL arasında değişen tutarlarda olmak üzere en fazla 12 ay süreyle Aile Destek Programı ödemesi gerçekleştirilecektir. 12 aylık ödeme döneminin son ödemesi 2023 yılı Haziran ayı için olup bu dönemin ödemesi takip eden Temmuz ayı gerçekleştirilerek söz konu destek  programı sona erecektir.

Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

Ailelerin doğalgaz kullanım miktarları değişiklik göstermekte. Isınma için harcanan bedeller evin büyüklüğüne, yalıtımına ve konumuna göre değişiklik gösteriyor. Gıda ve sıcak su için ortaya çıkan doğalgaz harcamaları ise evdeki nüfusa göre artış göstermekte. Bütün bu etmenler farklı düzeylerde doğalgaz faturalarının gelmesine sebep oluyor.

Devlet tarafından sunulan doğalgaz yardımı senesinde 450 TL ile 1.150 TL arasında değişecek. Ailelerin maddi durumları ve güncel fatura bedellerine göre bu miktarın belirleneceği söyleniyor. Siz de başvurunuzu yaparsanız bu aralıkta bir yardım alabilir ve biraz olsun zorlukların üstesinden gelebilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Nereye Yatar?

İnsanların en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi alınacak olan yardımların hangi kanal aracılığıyla ulaştırılacağı oluyor. Devlet tarafından yatırılan bir bedel olduğu için devlet kurumları üzerinden bu bedelin alınması gerekli. Bu konuda devletimiz PTT üzerinden işlemleri gerçekleştirmeyi tercih etmekte. Başvurularını yapan kişiler, başvuruların onaylanması durumunda kendilerine en yakın PTT şubesine giderek yardımlarını çekebilirler.

Doğalgaz Yardımı Ne Zaman Yatacak

Doğalgaz tüketimi yılın her döneminde devam etmekte. Her dönemde sıcak su ve pişirme ihtiyaçları için doğalgaz kullanılıyor. Ancak bu kullanımlar faturalara çok büyük etkiler yapmamakta. Kış ayları geldiğinde 24 saat aralıksız olarak çalışan kaloriferler ciddi bir doğalgaz harcamasına sebep oluyor. Devlet tarafından başlatılan doğalgaz yardımı hizmeti de bu kış aylarını kapsamakta. Yardımların hangi gün yapılacağı tam olarak açıklanmadı. Ancak bu yardımlar her sene Ekim ve Kasım ayları içerisinde insanlara verilmeye başlıyor. Bu sene de benzer dönemlerde ödemeler yapılacak.

Doğalgaz Yardımı Şartları

Devletimiz tarafından sunulan doğalgaz yardımının alınabilmesi için belli şartların sağlanması gerekli. Bu şartlar net bir şekilde belirlenmiş durumda. Başvuruda bulunacak olan kişilerin;

  • Türk vatandaşı olması,
  • E-devlet üzerinden eksiksiz bir biçimde başvurularını yapmış olması,
  • Doğalgaz arzı sağlanan bir ilçede ikamet etmesi,
  • İkamet ettiği adreste ön ödemeli ya da faturalı bir sayaca bağlı doğalgaz aboneliğinin olması,
  • Ödenmesi için başvuruda bulunduğu faturanın meskene ait olması,
  • Hakkında ilgili SYD Vakfı’nda hak sahipliği kararı verilmesi, şartları bulunuyor.
Doğalgaz Yardımı Başvurusu
Doğalgaz Yardımı Başvurusu
Doğalgaz Yardımı Başvurusu

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Geçmiş yıllarda olduğu gibi doğalgaz yardımı senesinde de e-devlet üzerinden başvuran kişilere sunulacak. Bu başvurunun yapılabilmesi için e-devlet platformuna giriş yapıldıktan sonra arama kısmına “Aile ve Sosyal Hizmetler Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” yazılması gerekli. Sonrasında karşınıza çıkan bağlantılara tıklayıp gerekli bilgileri girdikten sonra başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Başvuru E-Devlet Formu Linki

Kısa süre içerisinde doğalgaz yardımı hizmetini almak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayabilirsiniz. Linke tıkladığınızda sizlerden giriş işlemlerini yapmanız istenecek. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra başvuru işlemlerini kısa süre içerisinde tamamlayabilirsiniz. Başvurularınız eksiksiz yapılırsa belirlenen tarihlerde destek ödemeleri gerçekleşecektir.

1 yorum

  1. Devlet tarafından sağlanacak olan sıcak su yardımına ek olarak doğalgaz yardımı yapılacak mı? Bu yılın kışı daha pahalı olacak gibi en kısa sürede doğalgaz yardımı almam gerekiyor.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.