Cenaze Yardımı Başvurusu – 2023 Ölüm Parası Ne Kadar?

Cenaze Yardımı Başvurusu
Cenaze Yardımı Başvurusu

Cenaze Yardımı Başvuru formu ve cenaze ödeneği başvuru e-devlet hakkında detaylı bilgi. 2023 ölüm parası Ne Kadar işte detayları.

Can kayıpları maalesef hayatımızın bir gerçeği. Ömrümüz boyunca yakınlarımızın hayatını kaybetmesine şahitlik ediyoruz. Bir gün geldiğinde de biz de onlardan biri oluyoruz ve yaşamımız sonlanıyor.

İnsanların vefatı yakınları için son derece üzücü bir durum. Ancak merhum kişinin yakınlarından helallik istenmesi ve sonrasında defin işlemlerinin yapılması gerekli. Bu işlemler belirli bir maliyeti ortaya çıkarmakta. Maalesef herkesin yakınını defnedebilecek kadar ekonomik durumu bulunmamakta. Böyle bir durumda cenaze yardımı devreye giriyor. Defin işlemleri yapıldıktan sonra alınacak olan yardımlar ile birlikte bu zorlu süreç aşılabilir.

Cenaze Yardımı Nedir?

Vefat olaylarının ardından kişi için cenaze törenleri düzenlenmektedir. Düzenlenecek bu törenlerde yapılması gereken belli başlı işlemler yer alırken bunların maliyetleri devlet tarafından karşılanır. Ölen kişinin yakınları defin işlemleri için gerekli olan tüm araçları ücretsiz olarak temin edebilirler.

Cenaze işlemlerinde tek ihtiyaç defin araçları olmaz. Buna ek olarak merhum kişiye karşı son görevini yerine getirmek isteyen kişiler de cenazenin kaldırılacağı alana gelirler. İnsanların mezarlığa gidebilmesi adına araçların tutulması ya da eve gelen kişilerin ağırlanması belirli bir maliyettir. Bu maliyetin karşılanması adına devlet tarafından yapılan yardımlar cenaze yardımı olarak isimlendirilmektedir.

Cenaze Yardımı Ne Kadar?

Cenaze törenlerinin düzenleniş şekli değişiklik gösterebiliyor. Gelenek ve göreneklerin yanı sıra insanların ekonomik durumları da bu aşamada etkili olmakta. Ellerinden geldiği kadar yakınlarını iyi bir şekilde ebedi hayata uğurlamak isteyen kişiler önemi masraflar yapıyorlar. Devlet tarafından ödenen cenaze yardımı bu masrafın tamamını karşılamamakta. Ancak önemli düzeyde bir katkı verdiğini söylemek mümkün. Devlet tarafından 2022 senesi için 1250 TL cenaze yardımının verilmesine karar verildi. Başvurularını gerçekleştiren kişiler kısa süre sonrasında paralarını hesaplarından çekebiliyorlar.

Cenaze Yardımı Nereye Yatar?

Devletimiz tarafından sunulan yardımlar genellikle PTT üzerinden vatandaşlarımıza ulaştırılıyor. Ancak cenaze yardımı için bu durum aynı değil. Cenaze yardımlarını almak isteyen aile yakınları başvurularını yaptıktan sonra Ziraat Bankası hesapları üzerinden yardım parasını çekebiliyorlar. Yardım paralarının alınması için yapılan başvurularda IBAN bilgilerinin paylaşılması gerekli. Böylece kolayca hesaplardan para çekimlerini gerçekleştirmek mümkün.

Cenaze Yardımı Ne Zaman Yatacak

Cenaze yardımlarının belirli bir dağıtım tarihi bulunmamakta. Yakınını kaybeden vatandaşlarımız defin işlemlerini gerçekleştirdikten sonra başvurularını gerçekleştirebilirler. Başvuruların belirli bir değerlendirme süresi bulunacaktır. Değerlendirme süresinin ardından karar açıklanır ve 1-2 gün içerisinde cenaze yardımı Ziraat Bankası hesaplarına yatırılmış olur. Sonrasında vatandaşlarımız isterlerse ATM üzerinden parayı çekebilir isterlerse de internet bankacılığı üzerinden parayı istedikleri bir hesaba aktarabilirler.

Cenaze Yardımı Şartları

Cenaze törenleri herkes için düzenlenmekte. Ancak bu dönemde verilecek olan cenaze yardımı herkese verilmiyor. Devlet tarafından alınan karara göre yalnızca ihtiyaç sahibi olan kişiler bu yardımları alabilmekte. Yardım başvurusunu gerçekleştirmek için üç farklı şarttan bir tanesinin sağlanması gerekli. Bu şartlara göre merhumun;

  • Meslek hastalığı ya da iş kazası sebebiyle vefat eden bir sigortalı olması,
  • Sürekli iş göremezlik geliri, yaşlılık ya da malullük aylığı alıyor olması,
  • En az 360 günlük ölüm sigortası ya da yaşlılık sigortası primi yatırmış olması, gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen şartlardan en az 1 tanesini sağlayan vatandaşımızın ölümünün ardından yakınları bu yardımı almak adına başvuruda bulunabilir.

Cenaze Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru için Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne gidilmesi gerekmektedir. Başvuruda doldurulması gereken formlar istenirse muhtarlıktan da alınabilir. Muhtarlıktan bu belgeyi aldıktan sonra evinizde doldurabilir ve bulunduğunuz ildeki Sosyal güvenlik İl Müdürlüğü’ne giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru için sıra almanız yeterli olacaktır. Doldurduğunuz formu ve kimlik kartınızı yanınızda bulundurarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Cenaze Yardımı Başvuru E-Devlet Formu Linki

Başvuru işlemlerinde e-devlet kanalı kullanılmamaktadır. Bu sebeple de başvuruların e-devlet linkine tıklanarak yapılması mümkün olmaz. Cenaze yardımlarının alınması aşamasında internet siteleri yalnızca bilgi almak amacıyla kullanılabilmektedir. Bunun dışında bir yardımı dokunmaz.

Cenaze Yardımı Başvuru Sorgulama

Yapılan başvuruların sorgulanması da Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü üzerinden yapılabilmektedir. Başvurunuzu yaptıktan sonra değerlendirme süreci 1-2 hafta sürer. Belirtilen süreler aşılmasına rağmen hala bir gelişme bulunmuyorsa bu durumda kurumu telefonla arayarak bilgi alabilirsiniz. Bilgi almak için başvuruyu yapan kişinin arama yapması gerekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.