Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

Ülkemizde yardıma muhtaç durumda olan kişiler her dönemde çeşitli yardımlar alarak yaşamlarına daha kaliteli bir şekilde devam ediyorlar. Maalesef yardıma ihtiyacı olan kişilerin çok büyük bir kısmı talep edebilecekleri yardımlardan haberdar değiller. Bu sebeple de daha zorlu bir hayatı yaşamaya devam ediyorlar.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı artık Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak isimlendiriliyor. Yardıma muhtaç kişilere yapılan yardımlar da bu bakanlık üzerinden kontrol edilmekte. Haliyle insanlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımı almak adına başvurularını gerçekleştiriyorlar.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardımı Nedir?

Herkes için mümkün olabilen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımı birçok farklı şekilde karşımıza çıkar. Devlet tarafından yapılan yardımların tamamı bu bakanlık üzerinden yönlendirildiği için çok çeşitli yardımlardan bahsetmek mümkündür.

Bakanlığın bünyesinde yapılan yardımların birkaçı;

 • Para yardımı,
 • Gıda ve erzak yardımı,
 • Doğalgaz yardımı,
 • Kırtasiye yardımı,
 • Elektrik tüketim desteği,
 • Giysi yardımı,
 • Çocuklar için SED yardımı,
 • Doğum yardımı,
 • Şehit ve gazi yakınları için yapılan yardımlar, şeklinde sıralanabilir.

Oluşturulan listeye her geçen dönemde yeni yardımlar eklenir. Eğer sizlerin de bir mağduriyeti bulunuyorsa bu konuda araştırmalar yaparak devlet yardımları için başvuruda bulunabilirsiniz.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardımı Ne Kadar?

Gerçekleştirilen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımı birçok farklı şekilde olduğu için net bir ücretten bahsetmek mümkün olmaz. Devlet tarafından ekonomik zorluk çeken aileler için para yardımları yapılır ve bu yardımlar 2022 senesi için 1000 TL seviyesinde olur. Bunun yanı sıra doğalgaz yardımları yapılırken kişilerin faturaları ödenmektedir.

Kırtasiye yardımları, doğum yardımı ya da giysi yardımında ücretler her zaman farklı seviyelerde olabilir. Bunun yanı sıra belirlenen ücretler yıldan yıla değişiklik gösterecektir. Kişilerin her zaman araştırmasını yapması ve doğru kanallar üzerinden başvurularını gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardımı Nereye Yatar?

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardımı Nereye Yatar

Devlet tarafından verilen yardımların tamamı PTT üzerinden insanlara ulaşmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımı kapsamında hangi yardım için başvuruda bulunursanız bulunun size verilecek olan meblağlar PTT üzerinden tahsis edilir. Eğer bir hizmet alacaksanız bu hizmet size direkt olarak ulaştırılacaktır.

PTT üzerinden yardımı alabilmek için kimlik kartınızla birlikte başvurmanız yeterlidir. Hangi şubeye başvurduğunuz bir önemi olmaz. Size en yakın şubeye giderek yardım parasını çekebilir ve ihtiyacınız doğrultusunda kullanabilirsiniz.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardımı Ne Zaman Yatacak

Yıl içerisinde çok sayıda yardımda bulunan bakanlığın sunduğu yardımlar yılın farklı dönemlerinde yatar. Doğalgaz yardımı kış aylarında yatarken kırtasiye yardımı okulların başladığı dönemde devreye girecektir. Bunun yanında devlet pandemi sürecinde olduğu gibi özel durumlarda direkt olarak yardım kampanyalarını başlatıp ihtiyacı olan kişilere yardımları ulaştırabilir.

2022 ve 2023 dönemi için sunulacak yardım hizmetlerinde şimdiden belirlenen bir takvim söz konusu olmaz. Bakanlık yakın dönemde yapılacak olan yardımları açıklar ve vatandaşlarımız Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımı için başvurularını gerçekleştirirler.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardımı Şartları

Sunulacak olan yardımlar tüm vatandaşlarımıza sunulabilir. Ancak belli başlı öncelikler bulunmaktadır. Yardımı alacak vatandaşlarımız aşağıdaki şartlardan bir ya da birkaçını sağlıyorsa başvurularda öncelikli olurlar.

 • İşsiz ve geliri olmayanlar,
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişiler,
 • %40 ya da daha fazla engeli olanlar,
 • Kronik hastalar,
 • Eşini kaybetmiş olan kadınlar,
 • Afetzedeler,
 • 65 yaş üstü bireyler,
 • Şehit ve gazi yakınları,
 • Üniversite öğrencileri,
 • Sonradan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan sığınmacılar, öncelikli olarak kabul edilir.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardım için başvurular sanal ortamda yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımı almak isteyen vatandaşlar e-devlet platformu üzerinden başvurularını gerçekleştirirler. İsteyen kişiler ALO 183 ya da ALO 144 destek hatlarından da başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardımı Başvuru E-Devlet Formu Linki

E-devlet üzerinden işlemlerini yapacak olan kişilerin basvuru-hizmeti linkine tıklaması yeterlidir. E-devlet şifresi ile giriş işlemlerini gerçekleştiren herkes istenen bilgileri doldurarak yardım başvurularını tamamlarlar. Yardımlar belirlenen tarih aralığında sonuçlanacaktır. Sonuçlar da yine e-devlet üzerinden sorgulanabilir. Yardım başvurusu onaylanan kişiler PTT şubelerinden kolayca yardımlarını çekerler.

AİLE DESTEK PROGRAMI ÖDEMELERİMİ NE ZAMAN ALABİLİRİM?

Aile Destek Programı ödemeleri, aylık olarak hazırlanan ödeme listeleri çerçevesinde merkezi olarak yapılmaktadır. 850 ile 1250-TL arasında değişen tutarlarda olmak üzere en fazla 12 ay süreyle Aile Destek Programı ödemesi gerçekleştirilecektir. 12 aylık ödeme döneminin son ödemesi 2023 yılı Haziran ayı için olup bu dönemin ödemesi takip eden Temmuz ayı gerçekleştirilerek söz konu destek programı sona erecektir.

AİLE DESTEK PROGRAMI NASIL BİR PROGRAM, NEYİ İÇERİYOR?

Aile Destek Programı, ihtiyaç sahibi ailelerin desteklenmesi amacıyla Haziran 2022-Mayıs 2023 dönemi arasında, en fazla 12 aylık ödeme dönemi ile sınırlı olmak üzere, hanelerin kişi başına düşen gelir tutarına göre belirlenen 4 farklı gelir aralığı için 850-1250 TL tutarları arasında
değişen aylık yardım ödenmesini içeren bir yardım programıdır.

8 yorum

 1. Çok zor durumdayım eşimle boşanma aşamasındayiz ailemle birlikte yaşıyorum bir kızım var okutamiyorum kızımın okul ihtiyaçlarıni bile gideremiyorum çok çok mağdurum çok acil destek bekliyorum teşekkürler

  • Ben boşanma aşamasındayiz ailemle birlikte yaşıyorum bir kızım var okutamiyorum ben ve kızım çok mağduruz defalarca başvuru yaptığım halde kimse ilgilenmiyor çok çok çok acil destek bekliyorum

 2. Ben boşanma aşamasındayiz ailemle birlikte yaşıyorum bir kızım var okutamiyorum ben ve kızım çok mağduruz defalarca başvuru yaptığım halde kimse ilgilenmiyor çok çok çok acil destek bekliyorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.